sade tasarımıyla gözü en az yoran, boktan içeriğiyle beyni hiç yormayan blog ödülü - 2009

13 Kasım 2012 Salı

aman da aman intihar mı etmiş?amanda todd diye işe ergen bir kızımız intihar etmiş. napak ölek mi? ölmesek de 1-2 ders çıkarabiliriz.

her zaman söylediğim, çocukların özgüvenlerinin aşırı kırılganlaşmaya başlamasının sonucudur. ulan sabahtan akşama kadar seks görüyor adamlar. müzik kliplerinde, filmlerde, reklamlarda, her yerde seks görüyorlar. bazen işyerinin orda dersaneden çıkan tiplere bakıyorum da, erkekler yine ergenliğin getirdiği ara tür özelliklerini yansıtsa da, kızlar destekli sütyenlerle, daracık kot pantolonlar, mini etekler, makyaj malzemeleriyle kendilerini 25 yaşında gibi göstermeye çalışıyorlar. zaten bunları asıl istismar edenleri görüyorsunuz: kendilerinden 3-4 yaş büyük, justin bieber'a benzeyen jöle saçlı tipler.

ulan biz de 15 yaşındaydık, bizim okulda da bullying vardı. ben ufak tefek bi arkadaşı ceketinden sınıftaki askıya asmıştım, sınıftan bi kızı duvara sıkıştırıp yanağını yalamıştım, başka bi arkadaş da benim sıramın altına porno dergi koymuştu. millet birbirinin bacak arasından top geçirip göt parmaklama savaşına girerdi. bazı saf veya zayıf çocuklar düzenli olarak önce dövülür, sonra ağlamasın diye kollanıyormuş gibi yapılırdı, kızlarla dalga geçildiğinde "üff snn b slk..." deyip bizi başlarından def ederlerdi, ne bileyim, böyle şeyler vardı. zaten 13-14 yaşında çocuktan müthiş bir olgunlukla davranmasını beklemek çok saçma. o çocuk tabii ki kendisinden güçsüz olana sataşacak, kızlarla alay edecek vs.

ilkokul 1'i okumadan transit geçmiş, 2, 3, 4, 5, orta 1 ve 2. sınıflarda anne-babadan ayrı, mahalle kavgalarında ayrı, öğretmenlerden ayrı dayak yemiş, adeta dayak manyağına dönmüş bir insan olarak, bir kerecik "bu dayağı atmayacaktın öğretmen bey! bekle de evden ekmek bıçağını kapıp geleyim" gibi düşünceler içine girmedim. belki dayak yedikçe azdım, düzeni bozma telaşımı artırdım ama bir ego sarsılması, ne bileyim, depresyona girmeler falan olmadı. yine de kızlar o zaman da biraz olgun görünmeye çalışırdı, o zaman da sırf kendilerinden 3-4 yaş büyük diye mal mal tiplerle çıkarlardı ama kendilerini bu kadar büyük sanmazlardı.

söylemek istediğim, bullying çözülmeyecek bi sorun mu? gidip öğretmene söylersin, müdüre söylersin, anne-babana söylersin, polise jandarmaya cumhurbaşkanına obama'ya falan şikayet edersin. şikayet edersin yani. peki neden etmiyorlar? çünkü 14 yaşında çocukların nal gibi egosu var artık. müdüre gidip "hocam hüseyin benle alay ediyor yaee" falan demeyi kendine yediremez. hepsi küçük birer hürrem çünkü.

gerçi bu arkadaş webcam'de flashing yaptığı için şantaj ve alay konusu olmuş. ulan 15 yaşındaki çocuğun bu kadar internette işi ne? benim 14 yaşında bi kızım (veya oğlum, fark etmez) olsa günde 1 saat multimedya izni veririm. o 1 saatte ister tv seyreder, ister internete girer, ister playstation oynar. çocuğuna facebook hesabı açan/açmasına izin veren anne-babayı ise yaş odunla dövmek gerektiğini düşünüyorum. zaten seks/güç ikonu olma çabasından gözleri dönmüş veletlerin. sonra "derse neden geç geldin" dedin diye 14 yaşında adam evden bıçak alıp parçalarına ayırıyor seni. egodan patlamasından öldü ölecek çocuklar. kentpark'a gittiğimde falan görüyorum, 15 yaşında çocuğun üstünde benim üstümdekinin 3 katı değerinde kıyafet var. daha da levis'in, diesel'in, tommy'nin vitrininin önünden ayrılamıyorlar. milyarlık cep telefonları vs. yine "bizim zamanımızda" geyiğine bağlayacağım ama biz o yaştayken anca bakkaldan bisküvi alırdık kendi başımıza.

neyse, amanda todd ölmüş, aman üzülelimmiş vs. ben her şeyden önce intiharı erdem olarak görüyorum. ikincisi, bunu toplumun kendisi yarattı zaten. 15 yaşında bir insanı kontrolsüzce internete salarak, o yaşta seks ikonlarını örnek almasına göz yumarak bunu zaten siz yarattınız. çocuğunuzun youtube'da ne izlediğini nereden bilebilirsiniz? youtube'un propaganda için kullanılmadığını nereden bilebilirsiniz? medyanın propaganda aracı olmadığını bilmiyorsanız amanda ablamın arkasından gidin gerçi de, interneti özgür bir ortam sanmak çocuğunuzu mal gibi salmanız gerektiği anlamına mı geliyor?

ulan kaç satır klişe yazmışım şuraya. neyse gençler, tuvalete gidip sigara içeyim, günlü isyanımı yapayım, geliyorum birazdan.

Hiç yorum yok: